Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Chorzów

przejdź: BIP - strona główna

Narzędzia

Czcionka:

  • Czcionka domyślna
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast:

  • Kontrast domyślny
  • Kontrast czarno-biały
  • Kontrast żółto-czarny
  • Kontrast czarno-żólty

Główne menu

Lokalizacja

startpowrót Lewy PanelORGANY I RADYRADA MIASTASESJEIV kadencja (2002-2006)SESJA XXX

Treść strony

wersja do druku
powrót | 5 b. (wprowadzony na wniosek Prezydenta Miasta) Podjęcie uchwały w sprawie obciążenia nieruchomości hipoteką zabezpieczającą kredyt na budowę budynków mieszkalnych przy ul. Karola Miarki, zaciągany w BGK przez RTBS Sp. z o.o. w Tychach.

Do punktu 5 b

M.Kern, Zastępca Skarbnika Miasta

Wysoka Rado, Szanowni radni ! Przedstawiam projekt uchwały zawarty w druku Nr 610 w sprawie obciążenia nieruchomości, gdzie Rada Miasta wyraża zgodę... proponuje się wyrazić zgodę na obciążenie nieruchomości stanowiącej własność miasta Chorzów położonej w Chorzowie przy ul. Głównej, to znaczy w Dolinie Górnika, hipoteką w wysokości 200.000,- zł na okres 30 lat zabezpieczająca kredyt, który udzieli Bank Gospodarstwa Krajowego Regionalnemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego na budowę dwóch budynków mieszkalnych przy ul. Karola Miarki w Chorzowie. Uzasadnienie tej uchwały jest następujące : otóż najnowsze wytyczne Banku Gospodarstwa Krajowego z 18.02. br. wymagają ustanowienia minimalnego zabezpieczenia w formie hipoteki na nieruchomości przed podpisaniem umowy. Na dzień dzisiejszy RTBS posiada już promesę kredytową. Wysokość kredytu wynosi 5.327.999,- zł, co stanowi 66 % wartości inwestycji. Przetarg odbył się w grudniu, roboty są w toku, brak tego poręczenia hipoteką zmusi Regionalne Towarzystwo do wyłożenia własnych środków, które w tym momencie przekroczą wkład własny i w związku z powyższym udzielony kredyt będzie niższy. Stąd taka kwestia wyrażenia zgody na zabezpieczenie w postaci hipoteki. Dodatkowo Bank Gospodarstwa Krajowego zwolni zabezpieczenie jeżeli podmiot kredytowany wykaże dodatki wynik finansowy po dwóch latach. W tym momencie ta hipoteka przestanie obowiązywać. Proszę o podjęcie tej uchwały.

Radny – K.Kostka

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado ! Jak długo pamiętam dokładamy do TBS-u to budynki, to raz 300 tysięcy, drugi raz 300 tysięcy i ja nie ma nic przeciwko temu. Tylko za każdym razem jest bardzo trudno sprawdzić jaki jest bilans TBS-u. raz rozmawialiśmy z Prezesem TBS-u, który powiedział – to było w ubiegłej kadencji Rady – że właściwie w Chorzowie nie ma już możliwości dalszej rozbudowy i budowania budynków w Chorzowie i to co oni robili, to jest ostatni budynek który będą w Chorzowie robić gdyż nie ma chętnych na TBS. Nawet jak żeśmy wtedy sprawdzali, to były jeszcze niektóre wolne mieszkania w TBS-ie. Ja w związku z tym mam takie pytanie : jaki był bilans na koniec roku TBS-u ? Jaki jest plan finansowy na ten budynek, na który mamy dać te pieniądze ? jaka jest opinia biegłego rewidenta w sprawie bilansu TBS-u za ten rok i ta opinię chciałbym znać powiedziałbym żeby tą opinię przeczytano Radzie jaka ona jest. Bo sytuacja polega w ten sposób : my dostajemy na minutę przed sesją uchwałę i się powiada, ze nic się nie da w tej sprawie zrobić, bo to tak było. Jeżeli wcześniej TBS występował o kredyt i są zmienione warunki tego kredytu, to co najmniej powiedziałbym przyzwoitością by było gdyby Komisja Rewizyjna dostała tą informację wcześniej żeby ją mogła sprawdzić jak to funkcjonuje, ewentualnie sprawdzić opinię biegłego rewidenta, sprawdzić bilans i wtedy moglibyśmy z czystym sumieniem powiedzieć, ze nad tą uchwałą chcemy głosować. Ja uważam że to jest bardzo zły zwyczaj jeżeli przekonuje się radnych, ze w ostatniej chwili nie ma innego wyjścia, tylko to tak ma być. Prosiłbym, żeby z tym złym zwyczajem nareszcie w tej Radzie skończyć, żebyśmy mieli jako radni którzy reprezentujemy społeczeństwo tego Chorzowa, wszyscy mówią ze samorządność to rośnie, a generalnie jest coraz większa powiedziałbym arogancja władzy w tym zakresie. Dziękuję.

Radny – J.Nowak

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado ! Chciałem się zapytać o dwie sprawy. Po pierwsze dlaczego akurat wytypowano tą nieruchomość w Dolinie Górnika – zakładam że musiała być jakaś procedura odpowiedniej działki, musiało to już trwać parę dni wcześniej, wczoraj była Komisja Rewizyjna, żadna informacja o tym druku do nas nie dotarła, więc chciałbym się dowiedzieć dlaczego akurat ta nieruchomość, czy nie można obciążyć ta hipoteka którejś z nieruchomości TBS-u, bo TBS też posiada nieruchomości na terenie naszego miasta. I drugie pytanie : kiedy jest ostateczny termin kiedy musimy to podjąć, czy może rzeczywiście dzisiaj tej sprawy nie głosować, w ciągu tygodnia Komisja Rewizyjna jeżeli dostanie odpowiednie materiały mogłaby się zapoznać z tym i wtedy zwołać sesję do przegłosowania tylko jednego tego punktu, ja myślę że tak jak jesteśmy na tej sali stawimy się i będzie można z czystym sumieniem podjąć decyzję. A takie stawianie sprawy, że dzisiaj rano dostajemy informację że coś musimy przegłosować, to jest jak gdyby szantaż na zasadzie „albo to zrobicie, albo powiemy wszystkim ludziom zainteresowanym z TBS-u że ci źli radni wam popsuli szyki”. Dziękuję bardzo.

M.Kern, Zastępca Skarbnika Miasta

W kwestii bilansu RTBS, ponieważ jestem przewodniczącą rady nadzorczej, w związku z tym wiem że każdy rok bilansowy jest rozliczany, z tym że za rok 2004 nie mamy jeszcze danych, ponieważ one są do przekazania do końca czerwca, tak że tutaj nie można jakby przedstawić tych danych. Natomiast jeżeli chodzi o zaciąganie kredytu, to przed zaciągnięciem kredytu za każdym razem – bo takie są wymogi Banku Gospodarstwa Krajowego – jest badany bilans i za każdym razem opinia badających bilans biegłych była pozytywna. Natomiast jeżeli chodzi o kwestie samego poręczenia tej nieruchomości, zabezpieczenia w formie hipoteki, to niestety ta informację z banku otrzymaliśmy 18.02., natomiast wcześniej informacje te nie były znane dla RTBS-u, ponieważ mieli promesę, rozpoczęli budowę, to oczywiście powoduje zaangażowanie środków. Tak jak wcześniej powiedziałam budowę nie mogą na dzień dzisiejszy przerwać, budowa trwa, trzeba płacić za faktury. Jeżeli oni przekroczą ten limit wkładu własnego, będą musieli wyłożyć swoje środki, co powoduje mniejszy kredyt który zostanie im udzielony, czyli w tym momencie poniosą jakby większe koszty własne. Stąd była prośba o jak najszybsze podjęcie takiej decyzji jeżeli chodzi o kwestie finansowe, bo pozostałe to chyba...

Radny – K.Kostka

Ja mam pytanie. Skoro bilans został oceniony pozytywnie, to znaczy że nie powinno być problemu z kredytem. Bo jeżeli bilans jest dodatni i to wszystko się pokrywa, natomiast z tego co Pani powiedziała wynika że oczywiście bilans jest dodatni, pieniędzy TBS nie ma z uwagi na to, że jego środki własne są mniejsze od tego, co chce zaciągnąć kredytu. Najprawdopodobniej plan finansowy który zrobił, to znaczy termin budowy i rozpoczęcie spłaty jest tak odległe, że bank nie może przyznać tego kredytu, w związku z tym nie oszukujmy się, ze jest wszystko w porządku. I między innymi dlatego należałoby z tym tematem się zapoznać. Więc jak to jest : bilans jest dobry, gospodarczo rozwija się TBS dobrze, a kredytu nie może dostać, bo nie ma pieniędzy ? Dziękuję bardzo.

J.Michalik, Zastępca Prezydenta Miasta

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado ! Nie ma jeszcze bilansu i Pani przewodnicząca rady nadzorczej nie powiedziała, ze ten bilans będzie dodatni, powiedziała że został pozytywnie zaopiniowany. To znaczy że działalność i efekty działania TBS-u są pozytywnie zaopiniowane. Natomiast chciałbym się odnieść do tego, co powiedział Pan radny Nowak, mianowicie tym terenem w Chorzowie nikt się nie interesował, ten teren żeby mógł być wykorzystany w przyszłości do jakiegoś celu inwestycyjnego wymaga dużych nakładów dla jego uzbrojenia. Stąd tez Pan Prezydent Kopel szukając zabezpieczenia dla tych celów o których mówimy uznał, że ten teren praktycznie rzecz biorąc z najmniejsza szkodą dla miasta Chorzowa może być zablokowany dla poręczenia kredytu. TBS nie może swoich obiektów przeznacza ć na zabezpieczenie, bo one wszystkie są obciążone kredytami, więc własnych środków nie wyłoży. Czyli musi miasto mu w tym momencie pomóc. Natomiast no chciałbym powiedzieć, ze zainteresowanie jest w dalszym ciągu, tylko dlatego TBS jest kontynuowany w Chorzowie, zainteresowanie jest i stąd też jestem przekonany że jeżeli chcemy żeby ten kredyt dostać, a otrzymanie kredytu powoduje obniżenie przez to kosztów inwestycji i zmniejsza przyszłe wydatki TBS-u – tak to trzeba nazwać – dlatego że w momencie w którym TBS jest bez tego kredytu w racjonalny sposób tej inwestycji nie jest w stanie poprowadzić. Ja bym chciał żeby pomyśleć troszeczkę inaczej, to znaczy nic nie stoi na przeszkodzie żeby badać jak wyglądają finanse TBS-u, natomiast w tej chwili jest sytuacja polityczna czy być może to jest przedstawiane Państwu, a Państwo powiecie to jest szantaż. No ja bym się... trudno by mi było się z tym zgodzić, natomiast jeśli chcemy rozwoju budownictwa mieszkaniowego, to trzeba racjonalnie pomóc w tej chwili TBS-owi. A racjonalna pomoc byłaby w tym momencie w tym zabezpieczeniu i chciałbym powiedzieć że tutaj niebezpieczeństwa żadnego nie mamy, jedynym na co bardzo również liczymy to jest ten okres dwuletni po którym wyniki TBS-u mogą przekonać bank – jako że budynek będzie gotowy wtedy – że dalsze obciążanie ta nieruchomością tego kredytu, to zabezpieczenie jest niepotrzebne. Wolałbym spokojnie, a ewentualnie zastanowić się nad tym jeżeli Państwo chcecie to na pewno i Pan Prezes TBS-u i jego wyniki są do wglądu. Robiliśmy to nieraz, przy czym chciałbym powiedzieć że TBS to jesteśmy my, jesteśmy większościowym udziałowcem tej spółki, czyli to jak gdyby pomagamy sami sobie. Teraz mówimy no musimy sprawdzić czy musimy sami sobie pomóc, oczywiście ze możemy sprawdzić, natomiast chciałbym żebyście Państwo na jedno zwrócili uwagę – że kredyt dostaje się w momencie kiedy on jest przydzielany i teraz jeżeli nie będzie tych środków, to też kredyt będzie, tylko będzie mniejszy ten kredyt. No i w tym momencie inwestycja pójdzie troszkę kulawo do przodu. Jak to się skończy no nigdy to się nie kończy w sposób lepszy jeżeli na początku nie potrafimy zabezpieczyć pełnego finansowania. Ja bym to tak oceniał, natomiast Państwo musicie ocenić czy sobie samym warto pomóc w tym momencie. Dziękuję.

Radny – K.Kostka

Panie Prezydencie tylko jak przyznawaliśmy pieniądze TBS-owi ostatnim razem, to było powiedziane, że generalnie w tej chwili już TBS środki które będzie otrzymywał ze spłaty kredytu z tych poprzednich budynków będą to środki, które umożliwią budowanie następnych budynków. I takie było założenie i tak nam tłumaczono radnym na sesji, że to kredytowanie, to znaczy ta budowa następnych budynków będzie się odbywała z pieniędzy, które wpłacają ci, którzy mieszkają w budynkach TBS-u i że my tylko i wyłącznie jeżeli jeszcze będziemy coś potrzebowali, to tylko środki, to znaczy budynki przeznaczone do budowy TBS-u lub grunty i to będzie naszym wkładem. Natomiast pieniądze będą jak gdyby już same się rolowały i następne budynki można byłoby budować. Czyli teraz nie bardzo rozumiem : albo teraz ktoś mija się z prawdą, albo przedtem mijał się z prawdą. Dziękuję.

J.Michalik, Zastępca Prezydenta Miasta

Jeżeli rozmawiać kiedy „ściemniano” to tylko wcześniej, dlatego że teraz na pewno nie ma takiej sytuacji, że te pieniądze które wpłacają spłacając czynsz i te zaległe raty mieszkańcy w żaden sposób nie pozwalają tymi pieniędzmi obracać. Te pieniądze pokrywają i odsetki, które praktycznie rzecz biorąc są na takim poziomie i w taki sposób liczone i tak tylko mogą brać udział w czynszu spłacili lokatorzy, nie ma takiej możliwości rolowania. To być może byłą jakaś idea fix, która nie wiem kiedy byłą przedstawiona, ale ja pamiętam ostatnie spotkanie z TBS-em i dokładnie pamiętam – bo to było na Komisji Rewizyjnej – gdzie dokładnie Prezes mówił że nie ma takiej możliwości żeby rolować. Każde przedsięwzięcie jest oddzielne i do momentu uruchomienia gmina jest potrzebna w różnym stopniu, takim w jakim potrafimy uzyskać kredyt, w jakim stopniu uzyskujemy wsparcie ze strony mieszkańców, bo oni też ci przyszli mogą partycypować. Czyli generalnie to jest układ różnych zasilań rozliczanych, natomiast w żaden sposób Panie radny nie ma możliwości żeby to się rolowało, żeby szły stare wpłaty na nową realizację. One idą na spłatę zadłużeń i to jeszcze bardzo długo będzie trwało, dlatego ze ten system taki był, że on generalnie nie potrafi określić kiedy my tak naprawdę spłacimy te budynki. To tylko Minister Finansów wie jak kiedyś zmieni ta ustawę o sposobie finansowania, być może umorzą kiedyś jakieś zadłużenie, albo odsetki – nie wiem – natomiast na pewno, jestem o tym głęboko przekonany, nie jest to tak, żeby to się rolowało samo w sobie.

 

Oddano 19 głosów. Uchwała Nr XXX/589/05 w sprawie obciążenia nieruchomości hipoteką zabezpieczającą kredyt na budowę budynków mieszkalnych przy ul. K.Miarki zaciągany w Banku Gospodarstwa Krajowego przez Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Tychach została podjęta wobec 2 głosów przeciwnych i 2 wstrzymujących, a jej treść stanowi załącznik Nr 4 .



utworzony: 12-04-2005 / modyfikowany: 12-04-2005
wprowadził(a): Tomasz Piechniczek
rejestr zmian

Stopka serwisu