Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Chorzów

przejdź: BIP - strona główna

Narzędzia

Czcionka:

  • Czcionka domyślna
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast:

  • Kontrast domyślny
  • Kontrast czarno-biały
  • Kontrast żółto-czarny
  • Kontrast czarno-żólty

Główne menu

Lokalizacja

startpowrót Lewy PanelORGANY I RADYRADA MIASTAUCHWAŁYV kadencja (2006-2010)ROK 2007SESJA V

Treść strony

wersja do druku
powrót | ZAŁ. UCHW. NR V/48/07
  1. Załącznik do uchwały Nr V/48/07
  2. Rady Miasta Chorzów z dnia 1.02.2007 r.

     

    MIEJSKI PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH NA 2007 ROK

     

     

    I. DIAGNOZA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH W CHORZOWIE

    Problemy związane z nadużywaniem alkoholu występują we wszystkich społeczeństwach i są związane z rozmiarami i stylem konsumpcji napojów alkoholowych.

    Część ludzi spożywających alkohol czyni to w sposób destrukcyjny, powodujący znaczne straty zarówno dla nich samych jak i otoczenia.

    Diagnozując problem alkoholowy nie zawężono go jedynie do osób uzależnionych. Poważnym problemem psychospołecznym w skali kraju i miasta jest destrukcyjne picie bez wyraźnych klinicznych objawów uzależnienia oraz nasilające się picie przez osoby nieletnie.

    Koszty ekonomiczne i społeczne nadużywania alkoholu są w zasadzie niepoliczalne, niemniej można przeprowadzić przybliżony szacunek kosztów ponoszonych przez społeczeństwo.

    Jest rzeczą oczywistą, że osoby nadmiernie pijące są mniej wydajne zawodowo w porównaniu z innymi pracownikami. Nadużywanie alkoholu jest czynnikiem w znaczącym stopniu obniżającym aktywność tych osób do dokonywania jakichkolwiek jakościowych zmian w swoim życiu zawodowym (zmiana zawodu, podwyższanie kwalifikacji, aktywność w poszukiwaniu pracy). Osoby nadużywające alkoholu są, w większym stopniu niż inni, narażone na utratę pracy.

    Kryminogenność osób nadużywających alkoholu oceniana jest na podstawie liczby uwięzionych, którzy popełnili przestępstwa pod wpływem alkoholu. W zależności od kategorii przestępstw, odsetek ten wynosi od 22 do 43% wszystkich przypadków.

    Trafność i długofalowa skuteczność podejmowanych działań w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych w znaczącej mierze zależy od właściwie przeprowadzonej lokalnej diagnozy tychże problemów na podstawie dostępnych danych oraz porównania ich z danymi uzyskanymi w skali kraju i województwa.

    Przy opracowaniu niniejszej ogólnej diagnozy problemów alkoholowych w mieście posłużono się mapą polskich problemów alkoholowych opracowaną przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która wyodrębnia siedem głównych obszarów zagrożeń.

  3. 1. Samozniszczenie osób uzależnionych od alkoholu
  4. Według ostrożnych szacunków przyjmuje się, że w Polsce odsetek ludzi uzależnionych od alkoholu stanowi około 2% całej populacji, czyli schorzeniem tym dotkniętych jest ok. 800 tys. osób. W przypadku Chorzowa daje to liczbę około 2.275 osób.

    Wydaje się jednak, że liczba ta jest zaniżona, jeśli weźmie się dane z innych krajów. I tak w Stanach Zjednoczonych alkoholicy stanowią 4,2% populacji dorosłej ludności, w Szwecji 3,5%.

    Obecnie w Polsce w placówkach lecznictwa odwykowego zarejestrowanych jest około 150 tys. osób, co daje ok.38 pacjentów na 10 tys. mieszkańców. W Poradni Odwykowej w 2005r. zarejestrowano 1088 pacjentów z czego 810 podjęło leczenie dobrowolnie.

  5. 2. Uszkodzenia zdrowia u osób nadmiernie pijących
  6. Z dużym prawdopodobieństwem przyjąć należy, że 7-8% całej populacji nadmiernie spożywa alkohol i w związku z tym znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka uszkodzenia zdrowia.

    Zgodnie z tym wskaźnikiem można przyjąć, iż w Chorzowie co najmniej 7,9 – 9,1 tys. osób systematycznie nadużywa alkoholu. Szacuje się, że w skali kraju ok. 1,5 – 2 mln pacjentów leczy się w placówkach podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej z powodu chorób będących bezpośrednim skutkiem nadużywania alkoholu (zaburzenia układu trawiennego, krążenia, neurologicznego, chorób płuc, nowotworów, urazów itp.). W skali miasta daje to liczbę około 5tys. osób, co nieodłącznie wiązać się musi ze znacznymi dodatkowymi kosztami leczenia specjalistycznego.

    3. Uszkodzenia rozwoju psychofizycznego pijącej młodzieży

    W ostatnich latach można zauważyć obniżenie się wieku inicjacji alkoholowej. Z przeprowadzonych w Chorzowie badań wynika, iż 84% piętnastolatków ma już za sobą pierwszy kontakt z alkoholem (z czego blisko 1/3 w obecności rodziców). Wg danych Instytutu Psychiatrii i Neurologii w skali kraju odsetek ten wynosi 90,3% Niepokojącym zjawiskiem jest to, iż dla ponad 2/3 uczniów nie był to jednorazowy kontakt z alkoholem.

    Z badań przeprowadzonych przez firmę Homo Homini wynika, że 94% nastolatków próbowało alkoholu, co trzeciemu zdarzyło się upić do nieprzytomności; młodzi ludzie piją przede wszystkim piwo – wg nich jest zdrowe, kojarzy się z rozrywką, miłym spędzeniem czasu i sportem.

    W roku 2002 r. w Polsce w izbach wytrzeźwień zatrzymano 3.475 nieletnich (12,6 na 100 tys. mieszkańców). W Chorzowie liczba osób nieletnich zatrzymanych w izbie wytrzeźwień maleje. W 2003 roku zatrzymano 57 nieletnich z Chorzowa, w 2004 roku 47 nieletnich, w 2005 roku 48 nieletnich z Chorzowa.

    4. Szkody występujące u członków rodzin z problemem alkoholowym

    Szkody te spowodowane są chronicznym stresem i przemocą zarówno fizyczną jak i psychiczną oraz demoralizacją, ubóstwem i zubożeniem emocjonalnym. Występują one zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci i obejmują przede wszystkim schorzenia psychosomatyczne i zaburzenia emocjonalne. Zjawiskiem nagminnie towarzyszącym nadużywaniu alkoholu jest przemoc domowa występująca w różnych formach. W niemal co piątej polskiej rodzinie (18%) dochodzi do konfliktów z powodu nadużywania alkoholu (CBOS, 2002 r.).

    Według danych Komendy Rejonowej Policji w Chorzowie w 2005 r. przeprowadzono 540 interwencji domowych, w tym w 211 przypadkach wszczęto procedury „Niebieskiej karty” (w 202 przypadkach sprawcami przemocy byli mężczyźni). W 108 przypadkach sprawcy przemocy byli pod wpływem alkoholu, 57 przewieziono do Izby Wytrzeźwień.

    Z pomocy Ośrodka Interwencji Kryzysowej w 2005r. z hotelu skorzystało 72 osoby (33 kobiety i 39 dzieci); udzielono 755 porad ambulatoryjnych.

  7. 5. Alkoholowa dezorganizacja środowiska pracy i bezrobotnych
  8. Absencja, wypadki przy pracy, obniżanie wydajności pracy, brak motywacji do podwyższania kwalifikacji zawodowych, ryzyko wczesnej utraty zdolności do pracy (renty zdrowotne i wypadkowe) to tylko niektóre szkody związane z piciem alkoholu w miejscu pracy jak i jego nadużywaniem poza zakładem pracy. Wprawdzie spożycie alkoholu w samym miejscu pracy zmniejszyło się w sposób istotny w związku z pogarszającą się sytuacją na rynku pracy, niemniej problem w dalszym ciągu jest bardzo poważny.

  9. Obecnie daje się również zaobserwować postępującą patologizację populacji bezrobotnych, czego objawem są występujące tam problemy alkoholowe, co ogranicza zdolność tych osób do samodzielnego rozwiązywania własnych problemów bytowych, pogłębia wyuczoną bezradność, beznadzieję i nędzę rodzin.
  10. 6. Naruszenia prawa i porządku przez osoby nietrzeźwe
  11. Ważnym społecznie problemem jest wpływ nietrzeźwości na popełnianie przestępstw. W skali ogólnopolskiej szacuje się, że średni udział nietrzeźwych osób podejrzanych o dokonanie przestępstw wynosi 12,8%.

    Niezmiernie ważnym i przybierającym na sile problemem jest przemoc w rodzinach alkoholowych i nietrzeźwość w miejscach publicznych. Niepokojącym zjawiskiem są ekscesy wywoływane przez osoby nietrzeźwe przy okazji imprez masowych, szczególnie sportowych.

    W Chorzowie mamy w tym zakresie do czynienia z wzrostem zatrzymań. W Izbie Wytrzeźwień w 2003 r. zatrzymano 2973 osoby w tym 1.645 z Chorzowa, w 2004r. 2.953 osoby w tym 1.545 z Chorzowa oraz w 2005r. 3.579 osób, w tym 1.988 z Chorzowa.

  12. 7. Naruszenia prawa związane z obrotem napojami alkoholowymi

Jednym z najpoważniejszych i społecznie szkodliwych naruszeń prawa na rynku alkoholowym jest sprzedaż alkoholu osobom nieletnim. Sytuację w zakresie przestrzegania prawa w zakresie obrotu napojami alkoholowymi można zdiagnozować na podstawie wyników sukcesywnie prowadzonych kontroli w tym zakresie.

W 2005 r. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeprowadziła 12 takich kontroli, podczas których skontrolowano łącznie 158 lokali gastronomicznych i punktów sprzedaży detalicznej. Stwierdzono w 19 przypadkach naruszenie zasad sprzedaży napojów alkoholowych i warunków korzystania z zezwolenia, co pozwala na stwierdzenie, iż w około 12% mamy do czynienia z naruszeniami prawa.

 

 

 

 

  1. INFRASTRUKTURA SYSTEMU POMOCY DLA OSÓB UZALEZNIONYCH W CHORZOWIE.

 

Aktualnie w ramach systemu pomocy dla osób uzależnionych i ich rodzin, działa w Chorzowie wiele podmiotów, które tworzą znaczny potencjał. System ten tworzą zarówno podmioty publiczne, jak i niepubliczne tzw. III sektor (organizacje pozarządowe, parafie i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej). Stan na dzień 31.12.2006r. przedstawia poniższe zestawienie (podmioty oznaczone * powołane zostały do życia w roku 2006):

 

  1. POMOC ŚWIADCZONA PRZEZ PODMIOTY PUBLICZNE
    1. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chorzowie
      • podejmuje przewidziane prawem czynności zmierzające do objęcia obowiązkiem leczenia odwykowego osób uzależnionych od alkoholu na podstawie informacji od rodziny lub instytucji pomocowych i organów ścigania
      • w przypadkach znęcania się osoby nadużywającej alkoholu nad członkami najbliższej rodziny (stwierdzonego na podstawie materiałów będących w posiadaniu Komisji) kieruje do prokuratora powiadomienia o popełnieniu przestępstwa
      • zbiera informacje dotyczące naruszeń prawa przy sprzedaży alkoholu nieletnim i nietrzeźwym
      • inicjuje i opiniuje przedsięwzięcia podejmowane w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w Chorzowie
      • opiniuje wnioski o wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz dokonuje kontroli przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

    2. Oddział Psychiatryczny Szpitala Specjalistycznego im. Dr Urbanowicza
      • hospitalizacja pacjentów z rozpoznaniem alkoholowym

    3. Ośrodek Pomocy Osobom Uzależnionym od Alkoholu (Izba Wytrzeźwień, Punkt Konsultacyjny)
      • zabezpieczenie osób nietrzeźwych
      • konsultacje i porady psychologiczne
      • konsultacje i porady prawne
      • pomoc terapeutyczna
      • konsultacje i porady medyczne

    4. Specjalistyczny Ośrodek Interwencji Kryzysowej dla ofiar przemocy w rodzinie (zasięg wojewódzki)
    5. Ośrodek Interwencji Kryzysowej (o charakterze lokalnym)
      • hostel dla ofiar przemocy
      • punkt pomocy prawnej dla ofiar przemocy w rodzinie

    6. Ośrodek Pomocy Społecznej
      • programy pomocy dla dzieci i rodzin,
      • szkolenia,
      • procedury „Niebieskiej Karty”

    7. placówki oświatowo-wychowawcze - programy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży
    8. placówki wsparcia dziennego (2 świetlice OPS, 1 Klub Młodzieżowy, świetlica terapeutyczna przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
      • programy profilaktyczne i psychokorekcyjne dla dzieci ze środowisk zagrożonych

    9. Komenda Rejonowa Policji – pełni funkcje ochrony przed przemocą oraz egzekwuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych
    10. Sąd Rejonowy – Wydział Rodzinny – orzeka o obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego
    11. Straż Miejska – kontroluje prawidłowość funkcjonowania placówek detalicznych i gastronomicznych handlujących alkoholem oraz egzekwuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych

     

     

     

     

     

  2. POMOC ŚWIADCZONA PRZEZ PODMIOTY NIEPUBLICZNE
    1. Poradnia Odwykowa (NZOZ)
      • wstępna diagnoza osób uzależnionych
      • terapia indywidualna i grupowa

    2. Chorzowskie Stowarzyszenie Trzeźwościowe „Feniks” – Ośrodek Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
      • punkt informacyjno-pomocowy
      • programy terapeutyczne dla osób uzależnionych
      • specjalistyczne programy terapeutyczne dla osób współuzależnionych i ofiar przemocy w rodzinie
      • programy dla sprawców przemocy domowej

    3. Stowarzyszenie na Rzecz Rodziny – Ośrodek Promocji Rodziny
      • porady psychologiczne, pedagogiczne
      • porady prawne
      • terapia indywidualna i rodzinna
      • programy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży

    4. placówki wsparcia dziennego
      • 5 świetlic środowiskowych CHATKA prowadzonych przez Chorzowskie Stowarzyszenie „Serce” (CHATKA 5* powstała w 2006r.)
      • świetlica środowiskowa prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo
      • ochronki przyparafialne (Parafia WNMP, Parafia J.Ch.D.P.)
      • świetlica integracyjna prowadzona przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
      • świetlica socjoterapeutyczna prowadzona przez Stowarzyszenie na Rzecz Rodziny w Chorzowie
      • Dzienny Ośrodek Socjoterapii* prowadzony przez Stowarzyszenie na Rzecz Rodziny
      • Świetlica środowiskowa Fundacji Grażyny Malecha*

           

           

                1. III. CELE PROGRAMU

           

          Biorąc pod uwagę przedstawioną powyżej diagnozę problemów wokółalkoholowych przyjęto następujące główne cele strategiczne Programu:

          1. Zmniejszenie społecznie odczuwalnych skutków destrukcyjnego nadużywania alkoholu.
          2. Zwiększenie skuteczności i dostępności nowoczesnych metod specjalistycznej terapii skierowanej do osób uzależnionych i współuzależnionych dla osiągnięcia:

          • trwałej abstynencji

          • poprawy zdrowia psychicznego

          • nabycia umiejętności potrzebnych do rozwiązywania problemów emocjonalnych

          1. Zapewnienie mieszkańcom dostępności do kompleksowej, specjalistycznej pomocy (psychologicznej, pedagogicznej i prawnej).
          2. Osłabienie czynników ryzyka wystąpienia uzależnień wśród dzieci i młodzieży.
          3. Wykształcenie u dzieci i młodzieży umiejętności konstruktywnego rozwiązywania sytuacji konfliktowych oraz umiejętności negocjacyjnych i mediacyjnych oraz samorealizacji bez wsparcia środków psychoaktywnych.
          4. Zminimalizowanie zjawiska wykluczenia społecznego dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i o niskim statusie materialnym.
          5. Zwiększenie dostępności pomocy dla dzieci i młodzieży przejawiających zaburzenia zachowania, w tym młodocianych z problemem alkoholowym.
          6. Zwiększenie kompetencji osób pracujących z osobami uzależnionymi, współuzależnionymi, ofiarami i sprawcami przemocy oraz z dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych.
          7. Upowszechnianie wiedzy na temat problemów uzależnień, przemocy i patologii społecznych.
          8. Upowszechnianie informacji na temat możliwych form uzyskania pomocy przez mieszkańców Miasta.

           

           

                1. IV. ZADANIA PROGRAMOWE

          W oparciu o zadania wynikające z zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz dotychczasowe doświadczenia w realizacji programów w latach poprzednich przyjęto następujące zadania:

           

          1. Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu.
            1. Zapewnienie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i współuzależnionych oraz prowadzenie działań podtrzymujących abstynencję trzeźwych alkoholików – kompleksowy program pomocy osobom uzależnionym i ich rodzinom (program dla osób uzależnionych, współuzależnionych i ofiar przemocy, rozwoju osobistego oraz prowadzenie punktu konsultacyjnego – telefonu zaufania).
            2. Realizacja programów interwencyjno-edukacyjnych i pomocowych dla pacjentów Ośrodka Pomocy Osobom Uzależnionym od Alkoholu w Chorzowie.
            3. Dofinansowanie zgrupowań terapeutycznych, w tym programu obozu terapeutycznego dla osób uzależnionych i współuzależnionych.
            4. Szkolenia dla osób pracujących z osobami uzależnionymi, współuzależnionymi, ofiarami i sprawcami przemocy w rodzinie oraz dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych.

             

          2. Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrona przed przemocą w rodzinie.
            1. Podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu osób uzależnionych.
            2. Finansowanie działalności ośrodków udzielających pomocy ofiarom przemocy w rodzinie.
            3. Organizowanie specjalistycznego psychologicznego, pedagogicznego i prawnego poradnictwa dla rodzin – mieszkańców Chorzowa.
            4. Realizacja specjalistycznego programu dla osób współuzależnionych i ofiar przemocy domowej.
            5. Realizacja programu terapeutycznego dla sprawców przemocy domowej.
            6. Dofinansowanie mieszkań chronionych dla ofiar przemocy.
            7. Zapewnienie opieki i wychowania dzieciom pozbawionym właściwej opieki rodzicielskiej w formie świetlic środowiskowych i klubów młodzieżowych (programy opiekuńczo-wychowawcze i socjoterapeutyczne dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, w szczególności z problemem alkoholowym oraz zagrożonych demoralizacją,).

             

          3. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów uzależnień, w szczególności dla dzieci i młodzieży.
            1. Organizowanie i realizacja na terenie szkół i innych placówek oświatowo- wychowawczych profilaktycznych programów informacyjno-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, w szczególności programów przeciwdziałających przemocy i agresji.
            2. Dofinansowanie programów dotyczących profilaktyki uzależnień wśród młodzieży.
            3. Dofinansowanie programów autorskich szkół w zakresie działalności profilaktycznej i wychowawczej przeznaczonych dla dzieci i młodzieży (uczniów szkoły) ze środowisk zagrożonych.
            4. Dofinansowanie programów profilaktyki podwórkowej dla dzieci i młodzieży.
            5. Organizacja – w formie Dziennego Ośrodka Socjoterapii – zajęć profilaktycznych, socjoterapeutycznych oraz opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci i młodzieży, w szczególności z problemem alkoholowym.
            6. Wspieranie działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych.
            7. Organizowanie różnych form wypoczynku dla dzieci z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym w okresie wakacji letnich i zimowych.
            8. Organizowanie imprez kulturalnych o charakterze profilaktycznym - przegląd form teatralnych na inscenizację o tematyce wychowawczo-profilaktycznej; imprezy świąteczne itp.
            9. Organizacja oraz promocja wolontariatu w podejmowaniu działań przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i o niskim statusie materialnym.
            10. Doposażenie placówek prowadzących programy profilaktyczne i psychokorekcyjne w pomoce i sprzęt niezbędne do realizacji zajęć.
            11. Dofinansowanie i adaptacja pomieszczeń świetlic socjoterapeutycznych.
            12. Współudział w lokalnych i ogólnopolskich kampaniach, akcjach profilaktyczno-edukacyjnych itp.
            13. Upowszechnienie wiedzy n/t problemów społecznych Chorzowa w szczególności poprzez wydawnictwo poradników, informatorów, opracowań statystycznych i naukowych oraz zakup i dystrybucję materiałów informacyjno-edukacyjnych w zakresie rozwiązywania problemów społecznych.
            14. Przeprowadzenie badan dotyczących zachowań i postaw młodzieży wobec używek oraz przemocy w rodzinie i środowisku.

           

          1. Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych.
            1. Finansowanie kosztów działania Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chorzowie, w tym finansowanie czynności biegłych wydających opinie w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i pobytu w zakładzie leczniczym
            2. Finansowanie kosztów opłat sądowych wniosków o orzeczenie obowiązku leczenia odwykowego kierowanych do sądu przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chorzowie.
            3. Finansowanie udziału w szkoleniach i konferencjach członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
            4. Wspomaganie działalności (w tym kosztów funkcjonowania) stowarzyszeń realizujących zadania w zakresie rozwiązywania problemów uzależnień.
            5. Modernizacja i adaptacja obiektów, w których udziela się pomocy osobom uzależnionym, ofiarom przemocy w rodzinie, dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych i rodzinom dysfunkcyjnym.

             

          2. Działania przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu poprzez wspieranie zatrudnienia socjalnego.

           

           

                1. V. Zasady wynagradzania członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

          1. Za czynności wykonywane w ramach zadań Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chorzowie – w ramach posiedzenia plenarnego lub zespołu problemowego, za udział w rozprawie sądowej oraz w kontroli przestrzegania zasad sprzedaży napojów alkoholowych - członkom Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, zwanej dalej Komisją, przysługuje wynagrodzenie w wysokości 1/8 minimalnego wynagrodzenia, określonego w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2007r.

          2. Wypłata wynagrodzeń, o których mowa w ust. 1 następuje na podstawie sporządzonych zgodnie z listami obecności zestawień, podpisanych przez Przewodniczącego Komisji.

          3. Wypłata wynagrodzeń za udział członków Komisji w kontrolach przestrzegania zasad sprzedaży napojów alkoholowych, następuje na podstawie zestawień, potwierdzonych przez Naczelnika Wydziału Działalności Gospodarczej, stanowiących wykaz osób uczestniczących w kontrolach.

          1. Wypłata wynagrodzeń za udział członków Komisji w rozprawach sądowych następuje na podstawie potwierdzonej przez sąd, na zawiadomieniach sądowych, obecności członka Komisji.

           

          VI. ZASADY REALIZOWANIA I FINANSOWANIA PROGRAMU.

          Zadania przewidziane w Miejskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych będą finansowane z wpływów z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, zgodnie z zapisem art.18² ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

          Szczegółowy wykaz wydatków oraz dysponentów środków budżetowych określa budżet miasta w dziale 851, rozdział 85154 – Przeciwdziałanie alkoholizmowi, zaś orientacyjne kwoty określa Preliminarz Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

          Koordynatorem Programu jest Wydział Zdrowia i Pomocy Społecznej. Pozostali realizatorzy zadań Programu to: Wydział Inwestycji Komunalnych, Ośrodek Pomocy Społecznej, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Dom Dziecka, Ośrodek Pomocy Osobom Uzależnionym od Alkoholu, placówki oświatowo-wychowawcze oraz organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego, po przeprowadzeniu otwartych konkursów ofert.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Preliminarz Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania ProblemÓw Alkoholowych NA 2007 ROK

           

           

           

          Z a d a n i e

           

            1. Planowana kwota

          1

          Zapewnienie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i współuzależnionych oraz prowadzenie działań podtrzymujących abstynencję trzeźwych alkoholików – kompleksowy program pomocy osobom uzależnionym i ich rodzinom.

          131.492zł

          2

          Szkolenia, konferencje dla osób pracujących z osobami uzależnionymi, współuzależnionymi i ofiarami przemocy oraz dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych oraz członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Chorzowie.

          18.280zł

          3

          Materiały informacyjno-edukacyjne w zakresie rozwiązywania problemów społecznych (w tym dofinansowanie udziału w regionalnych akcjach i kampaniach profilaktyczno-edukacyjnych).

          9.480zł

          4

           

          Realizacja programów interwencyjno-edukacyjnych i pomocowych dla pacjentów Ośrodka Pomocy Osobom Uzależnionym od Alkoholu w Chorzowie.

          217.550zł

          5

          Organizowanie specjalistycznego psychologicznego, pedagogicznego i prawnego poradnictwa dla rodzin – mieszkańców Chorzowa.

          117.450zł

          6

          Realizacja profilaktycznych programów informacyjno-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

          30.890zł

          7

          Profilaktyka oraz pedagogika podwórkowa dla dzieci i młodzieży.

          38.360zł

          8

          Organizacja zgrupowań terapeutycznych, w tym programu obozu terapeutycznego.

          18.000zł

          9

          Wspieranie działalności świetlic środowiskowych i ochronek przyparafialnych realizujących programy opiekuńczo-wychowawcze i socjoterapeutyczne dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, w szczególności z rodzin z problemem alkoholowym.

          666.949zł

          10

          Wspieranie działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych.

          20.000zł

          11

          Organizacja oraz promocja wolontariatu w podejmowaniu działań przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i o niskim statusie materialnym.

          36.000zł

          12

           

          Finansowanie kosztów działania Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chorzowie, w tym finansowanie czynności biegłych wydających opinie w przedmiocie uzależnienia.

          88.060zł

          13

          Dofinansowanie programów autorskich szkół w zakresie działalności profilaktycznej i wychowawczej przeznaczonych dla dzieci i młodzieży (uczniów szkoły) ze środowisk zagrożonych.

          47.500zł

          14

          Udzielanie pomocy rodzinom, w których występuje przemoc.

          150.555zł

          15

          Program pomocy dla dzieci oraz rodzin z problemem alkoholowym realizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej.

          175.340zł

          16

          Modernizacja i adaptacja obiektów, w których udziela się pomocy osobom uzależnionym i współuzależnionym, ofiarom przemocy w rodzinie, dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych i rodzinom dysfunkcyjnym.

          20.000zł

          17

          Badania dotyczące zachowań i postaw młodzieży wobec używek oraz przemocy w rodzinie i środowisku.

          20.000zł

                  1. R a z e m

              1.805.906zł

               



          osoba odpowiedzialna za treść: Tomasz Piechniczek, dnia: 2007-02-23
          utworzony: 23-02-2007 / modyfikowany: 23-02-2007
          wprowadził(a): Tomasz Piechniczek
          rejestr zmian

          Stopka serwisu