Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Chorzów

przejdź: BIP - strona główna

Narzędzia

Czcionka:

  • Czcionka domyślna
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast:

  • Kontrast domyślny
  • Kontrast czarno-biały
  • Kontrast żółto-czarny
  • Kontrast czarno-żólty

Główne menu

Lokalizacja

startpowrót Lewy PanelURZĄD MIASTAWYDZIAŁY, BIURA, STANOWISKA SAMODZIELNEWYDZIAŁ POLITYKI SPOŁECZNEJPROCEDURY I KARTY INFORMACYJNE

Treść strony

wersja do druku
Nieodpłatna pomoc prawna oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

URZĄD MIASTA CHORZÓW
Rynek 1, 41-500 Chorzów
Telefon: 32 41 65 226
Wydział Polityki Społecznej

 

I. SPRAWA:

Uzyskanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.




II. PODSTAWY PRAWNE:

  • Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (tj. Dz.U. z 2019r. poz. 294 z późn. zm.).

  • Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2018r. w sprawie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego (Dz.U. z 2018r. poz. 2492).

  • Zarządzenie OR.213.2020 Prezydenta Miasta Chorzów z dnia 7 października 2020 r. w sprawie ustalenia wykazu planowanych dyżurów na terenie Miasta Chorzów w 2021r. w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego http://bip.chorzow.eu/index.php?id=160162860225607585



III. ZAKRES NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ I NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO:

Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej - Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

  1. Poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną” o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym, lub
  2. Wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
  3. Sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub
  4. Sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.


Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:

  1. Działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz
  2. Wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

Nieodpłatna pomoc prawna oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmują również nieodpłatną mediację.




IV. OSOBY UPRAWNIONE I WYMAGANE DOKUMENTY:

  1. Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, tj: osobie fizycznej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającej innych osób w ciągu ostatniego roku (w zakresie spraw związanych z działalnością gospodarczą).
  2. Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa osobie udzielającej porady, pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej oraz jeśli jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą - oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku (jeśli porada dotyczyć będzie spraw związanych z działalnością gospodarczą).
  3. Wzór oświadczenia, o którym mowa w ust. 2 dostępny jest w punkcie porad.
  4. Administratorem danych osobowych zawartych w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, jest Prezydent Miasta Chorzów.




V. SPOSÓB REJESTRACJI:

Celem uzyskania porady w jednym z punktów nieodpłatnych porad prawnych lub w punkcie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, należy zgłosić się:

  1. Pod numer 32 307 53 29 (Centrum Aktywizacji Społecznej, ul. Powstańców 70/3 w Chorzowie) od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Centrum - wykaz godzin dostępny jest na stronie internetowej Centrum pod adresem http://cas-chorzow.pl/kontakt/
  2. Na adres poczty elektronicznej pomocprawna@opschorzow.pl  lub on-line klikając w link: https://np.ms.gov.pl/%C5%9Bl%C4%85skie/m.%20Chorz%C3%B3w


Adresy punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa dostępne poniżej:
Kliknij: www.bip.chorzow.eu/index.php?kat=144490208110115815


Do pobrania:
Oświadczenie o którym mowa w art.4 ust.2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej:

pobierz plik: [ OŚWIADCZENIE Z KLAUZULĄ ]

 

 VI. SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY PRZEZ OSOBY niepełnosprawne ruchowo lub doświadczające trudności w komunikowaniu się:

  1. Osoba uprawniona:
    • niepełnosprawna ruchowo, która ze względu na niepełnosprawność ruchową nie jest w stanie przybyć do punktu osobiście (np.: osoba leżąca) – lub
    • doświadczająca trudności w komunikowaniu się (w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się)
    może otrzymać poradę przez telefon, przez Internet lub poza punktem.

  2. Aby osoba uprawniona niepełnosprawna ruchowo lub doświadczająca trudności w komunikowaniu się mogła skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, powinna:
    • złożyć oświadczenie (do pobrania powyżej) wraz z pisemnym uzasadnieniem okoliczności oraz wskazaniem formy udzielania pomocy prawnej:
      • w formie papierowej (bezpośrednio lub listownie) w sekretariacie Centrum Aktywizacji Społecznej przy ul. Powstańców 70/3 w Chorzowie, lub
  3. Nieodpłatna pomoc prawna lub nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, o którym mowa w pkt.1 nie obejmuje nieodpłatnej mediacji.

Uwaga: należy pamiętać o podaniu kontaktowego numeru telefonu lub adresu e-mail


Osoba uprawniona, niepełnosprawna ruchowo lub doświadczająca trudności w komunikowaniu może wyrazić swoją opinię na temat udzielonej porady:

  • pod numerem telefonu 32 307 53 29,
  • adresem poczty mailowej pomocprawna@opschorzow.pl lub
  • listownie na adres Centrum Aktywizacji Społecznej, ul. Powstańców 70/3, 41-500 Chorzów.


osoba odpowiedzialna za treść: Marzena Woźniak, dnia: 2019-02-07
utworzony: 24-05-2019 / modyfikowany: 23-09-2021
wprowadził(a): Karina Krystkowiak
rejestr zmian

Stopka serwisu